JAK PIELĘGNOWAĆ SWETER Z WEŁNY MERINO LUB ALPAKI

Sweter z wełny owczej merino i alpaki jest miękki, przyjemny dla skóry, niezwykle wygodny a jego włókno jest naturalnie elastyczne, dzięki czemu nawet po rozciągnięciu sweter wraca do poprzedniego kształtu. Spośród wszystkich rodzajów wełen owczych to właśnie australijska wełna merino & alpaka oceniane są jako najszlachetniejsze. Oba włókna są idealne do produkcji swetrów. Nie tylko zapewniają zdolność oddychania, dzięki czemu nasza skóra czuje się wyjątkowo dobrze, lecz również posiadają naturalną elastyczność, niezwykłą wygodę noszenia i miękkość, dzięki niewielkiej ilości mikronów. Należy jednak pamiętać, że wełna merino oraz alpaka są włóknami delikatnymi i zasługują na odpowiednią pielęgnację, dzięki której przetrwają długie lata a nawet kolejne pokolenia.  

PRZECHOWYWANIE & INTRUKCJE DOT. PRANIA

Wełniany sweter lubi być złożony wygodnie w szafie lub komodzie. Najlepiej razem z lawendą, aby odstraszyć niesforne mole. Nie nosimy go codziennie, wełna lubi odetchnąć. Raz na rok, najlepiej przed jesiennym sezonem, pierzemy nasze swetry w chłodnej wodzie dodając płyn z lanoliną (niewielka ilość, inaczej sweter może się puszyć). Wraz z praniem lanolina wytrąca się z włókna, więc powinniśmy ją z powrotem do niego dostarczyć. Sweter moczy się do 1-2 h. Następnie wyjmujemy go, wyciskając nadmiar wody i układamy na płasko na ręczniku na suszarce, aby pozbyć się pozostałości wody (po kilku godzinach wyjmujemy ręcznik). Sweter rozłożony na płasko (ale nie rozciągnięty) odpoczywa i schnie do 24 h. Tak przygotowany sweter oczyszczamy z kuleczek z poprzedniego sezonu, które powstały podczas noszenia (jest to naturalny proces w przypadku wełny). Zazwyczaj robimy to grzebykiem do wełny lub elektryczną golarką, a na końcu skrapiamy dzianinę wodą lawendową. 

Tak oczyszczony sweter wkładamy ponownie do szafy lub komody. Czasem w trakcie sezonu można go odświeżyć wkładając do zamrażarki w bawełnianym woreczku (do 48 h.). Dzięki takiej pielęgnacji odwdzięczy się ciepłem i super miękkością.

CZĘSTE PYTANIA

Sweter zmienił kształt. 

Zwyczajowo sweter po praniu powinien wrócić do swojego poprzedniego kształtu. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy sweter ma napisane na etykiecie “pranie ręczne”, a został uprany w pralce. W tym przypadku się sfilcuje i raczej nie ma już dla niego ratunku. Niemniej można spróbować namoczyć go w zimnej wodzie i intensywnie rozciągnąć.

Sweter się zmechacił. 

Mechacenie jest naturalnym i złożonym procesem w przypadku wełny. W zależności od sposobu produkcji przędzy możemy oszacować, czy będzie się mechaciła szybciej czy wolniej. W B SIDES korzystamy z dwóch rodzajów wełny merino: czesankowej i zgrzeblonej. Wełna czesankowa, jak sama nazwa wskazuje, została wyczesana w procesie produkcji. Oznacza to, że wyczesano z niej mikrowłókienka, zostawiając tylko te długie, solidne i świetliste. Ten rodzaj wełny merino jest bardziej odporny na mechacenie. Natomiast wełna zgrzeblona jest bardziej puchatą przędzą, gdzie mikrowłókienka pozostawiono na swoim miejscu. Ten rodzaj przędzy jest bardziej skłonny do mechacenia, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy temu zaradzić i zminimalizować cały proces.

Minimalizowanie zmechaceń

Aby ograniczyć powstawanie zmechaceń, polecamy przed praniem odwrócić sweter na lewą stronę. Jeśli powstało mało zmechaceń możemy usunąć je ręcznie, lecz jeśli jest ich więcej polecamy użycie grzebyka do wełny lub elektrycznej golarki. Dzięki regularnej pielęgnacji sweter pozostanie jak nowy i będzie służył latami.